top of page

Covid-19 Önlemleri

    Özel Balböceği Anaokulu olarak, Covid-19 pandemisi sonrasında, yeni normalimizi düzenleyen, Güvenli Okul Planımızı devreye almış bulunmaktayız. Güvenli Okul Planı’mızın temel amacı; okulumuzun açılacağı günden itibaren çocuklarımız ve aileleri ile çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini koruyarak, Covid-19’un yayılımının önüne geçmek için üzerimize düşen sorumluluğu azami ölçüde yerine getirmektir. Hedefimiz; Güvenli Okul Planı kapsamında atacağımız adımlar sayesinde okulumuzda, Covid-19 riskini asgariye indirmektir.

    Özel Balböceği Anaokulu, Güvenli Okul Planı kapsamında, velilerimiz, çalışanlarımız ve çocuklarımızın katılımlarıyla alacağımız tedbirlerin özetini aşağıda paylaşıyoruz.

 1. Okul açılmadan önce, binamızın tamamı boyanarak ve temizlenerek dezenfekte edilmiş olup, dezenfeksiyon işlemi düzenli periyotlarla yapılmaya devam edilecektir.

 2. Sınıfta geçirilen saatler azaltılarak, “Bahçe Sınıfı” uygulamasına ağırlık verilecektir.

 3. Okulun hiçbir alanında, farklı sınıftaki öğrenciler birbirleriyle karışmayacaktır.

 4. Bahçe kullanımı her sınıf için, farklı saat aralıklarında gerçekleşecektir.

 5. Yemekler, yemekhanede her sınıf ayrı zaman diliminde  yenilecek ve böylece farklı sınıflar birbirleriyle karışmayacaktır.

 6. Sınıflardaki ve tüm binadaki hava, gün boyunca doğal havalandırma ile taze tutulacaktır.

 7. Tüm sınıflarda el dezenfektanları ve binanın girişinde hijyen noktası oluşturulmuştur.

 8. Pelüş oyuncak, minder, yastık vb. malzemeler sınıflardan kaldırılacaktır. Kalan tüm oyuncaklar, masa yüzeyleri, kapı kolları, elektrik düğmeleri, tırabzanlar, sert zeminler vb. yüzeyler buharlı dezenfeksiyon cihazıyla gün boyunca düzenli periyodlarla temizlenecektir.

 9. Çocuklarımızın ve çalışanların ateşi, her sabah bahçe girişinde ve her akşam okuldan ayrılmadan önce ölçülecektir. Ateşi olan veya sağlıklı olmayan hiç kimse, okul binasına alınmayacak ve evde istirahate gönderilecektir.

 10. Tüm çalışanlarımız, gün boyunca maske kullanacak; okula geldiklerinde okul kıyafetlerini giyeceklerdir.

 11. Her sabah okula varışlarda, çocuklarımız bahçede aralıklı olarak yerleştirilmiş bekleme noktalarında bekleyecek, ateş ölçümü sonrasında binaya tek tek alınacaktır.

 12. Okul binamıza, çalışanlarımız ve çocuklarımız dışında hiç kimse alınmayacaktır. Buna velilerimiz de dahildir.

 13. Velilerimizden, tamamıyla sağlıklı olmayan çocuklarımızı, okula göndermemelerini rica ediyoruz.

 14. Çocuklarımıza Covid-19’dan korunmak için gereken kişisel hijyen tedbirleriyle ilgili eğitimler verilecektir.

 15. Sınıflardaki masalarında çocuklarımız sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturacaklardır.

 16. Her çocuğumuzun kendisine özel bir “etkinlik kutusu” olacak ve üzerinde çocuklarımızın isimleri yazacaktır. Bu kutulardaki kalem, boya, yapıştırıcı, hamur vb. malzemeleri her çocuk sadece kendisi kullanacaktır.

 17. Velilerimizden, ailesinde, temasta bulunduğu yakın çevresinde, Covid-19 pozitif vaka olduğu takdirde ivedilikle okul yönetimine bilgi vereceklerdir.

 18. Okulumuzda, Covid-19 vakası çıktığı takdirde, vakanın görüldüğü sınıf öğrencileri ve öğretmeni 14 günlük karantina için eve gönderilecektir. Güvenli Okul Planı kapsamında, sınıflar ve öğretmenler arasında çapraz geçişler olmayacağından, sadece ilgili sınıf için karantina uygulaması yapma fırsatımız olabilecektir.

 19. Covid-19 ile ilgili, okulumuzda görülebilecek her türlü yeni gelişme konusunda, velilerimiz her zaman olduğu gibi yine ivedilikle ve tam bir şeffaflık içerisinde bilgilendirilecektir.

 

    Covid-19 salgını ile ilgili, ulusal ve uluslararası resmi kurumlar ve devletler  tarafından yapılmakta olan açıklamaları, tedbir önerilerini dikkatle takip ederek, tüm dünyada yeniden açılan/açılacak olan okullarda, ele alınan tedbir planlarını inceleyerek ortaya koyduğumuz ve gerekli hallerde güncellemekte olduğumuz Güvenli Okul Planımızın başarılı şekilde işleyebilmesi için tüm velilerimizin desteğini ve anlayışını bekliyoruz.

 

    Güvenli Okul Planı’mız hakkında, daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

bottom of page